Portal Wędkarskiego Świata

został przygotowany z myślą o wędkarzach amatorach, jak i o profesjonalistach. Portal jest systematycznie aktualizowany oraz rozbudowywany. Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji.

 Aktualny numer WŚ

WŚ 03/2015

Odwiedza nas 62 gości oraz 0 użytkowników.

 

Bolonki

"Wędki bardzo chętnie używane przez wędkarzy. Są wygodne w transporcie, można nimi łowić zarówno daleko, jak i blisko brzegu, w rzekach i kanałach, a także na wodach stojących. Bolonki to potoczna nazwa wędzisk do metody bolońskiej. Są to kije teleskopowe z przelotkami, o długości od 5 nawet do 9 m. Najpopularniejsze jednak są szóstki i siódemki. Tego typu wędziskom producenci dodają w nazwie wyraz bolognese.Sample ImageDłuższa wędka (8–9 m) ułatwia zarzucanie zestawu na większe odległości, umożliwia łowienie w głębokich wodach oraz pozwala na większą kontrolę podczas prowadzenia zestawu. Takie kije mają jednak wady. Największą z nich jest wysoka cena. 9- lub nawet 8-metrowe bolonki przeważnie są zrobione z najwyższej jakości materiałów, więc są bardzo drogie. Kolejną wadą jest mniejszy komfort podczas operowania tak długim kijem w porównaniu np. z siódemką. Dlatego decydując się na zakup bolonki, warto zastanowić się, do jakich celów będziemy jej używać. Do łowienia daleko od brzegu, w wolno płynącej głębokiej rzece warto sięgnąć po dłuższy kij. Natomiast gdy zamierzacie łowić w podgórskiej rzece na przepływankę, wtedy lepiej kupić leciutką siódemkę, którą łatwiej będzie operować. Do łowienia przy brzegu wystarczy 6-metrowy kijek.

Masa. Ten parametr ma związek z długością wędki oraz rodzajem materiałów użytych do produkcji i wykończenia wędziska. Im dłuższy kij z tego samego modelu, tym cięższy.

Do produkcji blanków używane są różnego rodzaju włókna węglowe, niekiedy mieszanki węgla z włóknem szklanym. Blanki wykonane z najwyższej jakości węgla są najlżejsze, ale i najdroższe. Te modele przeznaczone są dla zaawansowanych wędkarzy. Nie oznacza to jednak, że kije tańsze nie są nic warte. Bolonkami ze średniej półki też można wygodnie łowić. Topornych i ciężkich kijów (przeważnie najtańszych) nie polecam. (...)

Bolonki są teleskopami, więc wygodnie się je rozkłada i składa po łowieniu. Podobnie jak baty rozkładamy je od szczytówki, a składamy od najgrubszego elementu. Nie należy rozkładać wędki, wykonując ruch szermierza. Widziałem już zakleszczone teleskopy rozkładane metodą "na Zorro". (...)

Bolonki są uzbrojone w przelotki na długiej stopce. Dobrze uzbrojony tego typu kij ma przelotkę na końcu każdego elementu i dodatkowo na szczytówce dwie przelotki przesuwane. Przesuwana przelotka powinna znajdować się także na przedostatnim elemencie od końcówki. Takie przelotki montowane są na węglowych tulejkach o odpowiedniej średnicy i zbieżności. (...)

Adam Niemiec podpowiada, na co zwrócić uwagę przy zakupie "Bolonki". Prezentujemy także wędki dostępne w naszych sklepach wędkarskich. Więcej znajdziecie w "Wędkarskim Świecie" 8/2010 na stronie 92.

 

 

 

 

 
Prenumeratę realizujemy od dowolnego numeru zgodnie z życzeniem Zamawiającego.

Co miesiąc dla wszystkich prenumeratorów Prezenty!

Prenumerata