Portal Wędkarskiego Świata

został przygotowany z myślą o wędkarzach amatorach, jak i o profesjonalistach. Portal jest systematycznie aktualizowany oraz rozbudowywany. Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji.

 Aktualny numer WŚ

WŚ 03/2015

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

 

Świdry do lodu

"Aby rozpocząć wędkowanie na lodzie, niezbędny jest przyrząd do wykonania otworu w lodzie. Przeręble najwygodniej robi się za pomocą świdra.
Przed zakupem świdra powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów: Średnica wiertła – w sklepach dostępne są świdry od sportowych o średnicy 6, 8 i 10 cm, przez najbardziej popularne i uniwersalne 11,5 i 13 cm, aż po tzw. wiadra 16, 18 lub nawet 20 cm (używane przeważnie przez łowców leszczy przy stacjonarnych zasiadkach).

Zasada jest prosta – czym mniejsza średnica, tym łatwiej i szybciej wywiercimy otwór. Noże (część świdra tnąca lód) – pamiętajmy, aby do momentu wędkowania ostrza były w kapturku zabezpieczającym. Uchroni nas to przed skaleczeniem i zapobiegnie stępieniu noży. Na wyposażeniu wędkarza powinien być także wkrętak, ponieważ śruby podczas wiercenia mogą się poluzować (nawinięcie taśmy teflonowej na gwinty śrub znacząco temu przeciwdziała), wówczas zdecydowanie zmniejsza się komfort wiercenia.


Dobrze jest także zaopatrzyć się w zapasowe ostrza, choć przy odpowiednim obchodzeniu się ze świdrem jeden komplet noży powinien wystarczyć na cały zimowy sezon. No, chyba że dysponujemy świdrem wyposażonym w głowicę. Wówczas ostrzenie możemy odłożyć na dobre kilka lat. Długość ślimaka – widziałem ślimaki o długości od 40 do 100 cm. Dłuższy ślimak umożliwia wiercenie w grubszym lodzie. Ważne jednak, abyśmy zwrócili uwagę, jak są wykonane spawy na ślimaku. Delikatne "smarknięcia" mogą puścić i będziemy mieli kłopot. Dobre świdry mają …"

Więcej istotnych wskazówek Roberta Florczaka – podlodowego wicemistrza świata dotyczących wyboru "Świdra do lodu" szukajcie w "Wędkarskim Świecie" 1/2013 na stronie 79. Ponadto prezentujemy świdry dostępne w sklepach wędkarskich.

 

 

 

 

 
Prenumeratę realizujemy od dowolnego numeru zgodnie z życzeniem Zamawiającego.

Co miesiąc dla wszystkich prenumeratorów Prezenty!

Prenumerata