Portal Wędkarskiego Świata

został przygotowany z myślą o wędkarzach amatorach, jak i o profesjonalistach. Portal jest systematycznie aktualizowany oraz rozbudowywany. Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji.

 Aktualny numer WŚ

WŚ 03/2015

Odwiedza nas 238 gości oraz 0 użytkowników.

 

Łowienie dużych leszczy w wodach stojących

"Duże leszcze, czyli ryby o masie większej niż 1 kg, są rybami stadnymi. Niestety, w naszych wodach do historii przeszły wielkie stada tych ryb, liczące setki, a nawet tysiące sztuk. Teraz za stado przychodzi uznawać grupę złożoną z kilku, rzadziej kilkunastu sztuk. Ta informacja jest ważna o tyle, że jeśli złowi się jednego leszcza, istnieje duża szansa na brania kolejnych.
Warunkiem powodzenia jest odpowiednie nęcenie i donęcanie łowiska, a także właściwe zachowanie podczas łowienia.
Leszcze nie są szczególnie silnymi rybami i sprzęt do ich łowienia nie musi być przesadnie mocny, chociaż nie wolno przesadzać z finezyjnością zestawów. W większości wypadków leszcze łowi się przynętą podaną na dno łowiska. Dlatego wielkość i grubość haczyka, a także średnica przyponu nie decydują o skuteczności łowienia. Oczywiście haczyk nie może być przesadnie duży, a przypon gruby, ale hak 16 czy nawet 14 na żyłce 0,12 mm nie przeszkadza rybom. Nie dotyczy to jedynie wód ze znaczną wędkarską presją, w których duże leszcze żerują pojedynczo.

Do łowienia na 2–3 larwy ochotki dobry będzie haczyk nr 18 zawiązany na przyponie z żyłki 0,10 mm. Kiedy łowi się na pęczek ochotek albo ochotki z białym robakiem, najwłaściwszy będzie hak nr 16 na przyponie 0,10 lub 0,12 mm. Gdy w grę wchodzi użycie kukurydzy albo kilku białych robaków jako przynęty, zakłada się je na czternastkę zawiązaną na przyponie 0,12 mm. Użycie grubszych przyponów może być konieczne, jeśli w łowisku występują naprawdę duże okazy leszczy (powyżej 3 kg) albo dosyć często obok leszczy trafiają się silne ryby (liny, karpie), ewentualnie jeżeli łowisko obfituje w zaczepy. (…)

Najbardziej efektywnymi spławikowymi metodami łowienia leszczy w wodach stojących są długa wędka z zestawem skróconym i odległościówka. Ostateczny wybór metody zależy od warunków na łowisku.

Jeśli w zasięgu długiej wędki (13 m) znajduje się 2–3-metrowy spadek dna, najprawdopodobniej da się łowić leszcze zestawem skróconym. Na płytszych wodach duże ryby mogą być płochliwe i niechętnie podchodzić tak blisko brzegu. Wyjątkiem będą sytuacje, gdy dosyć silny wiatr skierowany do brzegu utworzy obmywające go fale. Wtedy nawet w bardzo płytkich łowiskach ryby podpływają do brzegu, licząc na łatwy pokarm. Należy wówczas sprawdzić, czy przypadkiem ryby nie żerują bliżej niż 13 m od brzegu! Czynnikami skłaniającymi duże ryby do takiego zachowania są:
  • fale osłabiające czujność ryb,
  • zmętnienie wody spowodowane jej falowaniem,
  • zwiększona dostępność różnego rodzaju pokarmu wymywanego przez fale. (…)
Po zacięciu trzeba leszcza odciągnąć od pola nęcenia i opuścić wędzisko ku powierzchni wody. Tak utrzymuje się szczytówkę aż do odpięcia topu. Jeśli warunki pozwalają (brak roślinności przybrzeżnej, czysty brzeg), ryby do samego końca holuje się nisko położonym topem, w końcowej fazie kierując szczytówkę nad brzeg. Dopiero kiedy ryba znajduje się w pobliżu zanurzonego podbieraka, top unosi się do pionu. Następuje nagła zmiana kierunku holowania ryby i często dochodzi do…"

Więcej porad Tadeusza Zalewskiego dotyczących "Łowienia dużych leszczy w wodach stojących" znajdziecie w "Wędkarskim Świecie" 1/2012 na stronie 34.

 

 

 

 

 
Prenumeratę realizujemy od dowolnego numeru zgodnie z życzeniem Zamawiającego.

Co miesiąc dla wszystkich prenumeratorów Prezenty!

Prenumerata