Portal Wędkarskiego Świata

został przygotowany z myślą o wędkarzach amatorach, jak i o profesjonalistach. Portal jest systematycznie aktualizowany oraz rozbudowywany. Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji.

 Aktualny numer WŚ

WŚ 03/2015

Odwiedza nas 164 gości oraz 0 użytkowników.

 

Przed wyspą

"W końcu listopada z grupą grudziądzko-toruńskich przyjaciół poniosło mnie do Stralsund – jednego z najpiękniejszych wschodnioniemieckich miasteczek, będącego bramą do największej niemieckiej wyspy – Rugii. Nie dane mi było jednak stanąć na Rugii. Wędkarzowi, który chce złowić naprawdę wielkiego szczupaka, wystarczy bowiem przesmyk pomiędzy stałym lądem a wyspą. (...)Sample ImagePłytkie ploso przechodzi w szeroki rów głęboki na 8–12 m o dość monotonnym dnie. Mało zaczepów, mało uskoków i kantów, którymi warto byłoby się zająć na dłużej. Po prostu rów oblany płytką wodą. Podczas czterech dni łowienia straciłem jedną przynętę odciętą mi wraz z przyponem przez szczupaka. Innych strat nie było. Łowi się głęboko po obu stronach toru wodnego, a poza znaczną głębokością łowienie determinują bardzo silne prądy zależne od wiatrów. Siła nurtu bywa taka, że momentami łowiliśmy 70-gramowymi główkami. Do tego dochodzi mała liczba brań wynikająca z tego, że Stralsund to zimowisko wielkich szczupaków, wśród których nie ma miejsca na szczupaczą młodzież. Najlepiej świadczy o tym fakt, że o osiemdziesiątaku mówi się tu "krótki szczupak". Ten duch wielkiej ryby sprawia, że na takiej nudnej i trudnej wodzie mogę rzucać dwa tygodnie za jednym braniem, gdyż wiem, że może to być branie potwora. Potwory były dwa – obydwa niewyjęte, ale już te wyholowane w ciągu trzech dni przez uczestników wyprawy (116, 111, 109, 107, 106 i 102 cm) wystarczą, by Stralsund odwiedzać częściej. Tym bardziej że tutejsze szczupaki są piękne: tłuste, wypasione na śledziach – zdrowe. Jak z obrazka."

Więcej informacji o łowieniu olbrzymich szczupaków w Stralsund oraz o zasadach tam panujących znajdziecie w reportażu Marka Szymańskiego pt. "Przed wyspą" w "Wędkarskim Świecie" 2/2009, str. 40.

 

 

 

 

 
Prenumeratę realizujemy od dowolnego numeru zgodnie z życzeniem Zamawiającego.

Co miesiąc dla wszystkich prenumeratorów Prezenty!

Prenumerata