Portal Wędkarskiego Świata

został przygotowany z myślą o wędkarzach amatorach, jak i o profesjonalistach. Portal jest systematycznie aktualizowany oraz rozbudowywany. Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji.

 Aktualny numer WŚ

WŚ 03/2015

Odwiedza nas 76 gości oraz 0 użytkowników.

 

Wędki i kołowrotki podlodowe

"Już niedługo rozpocznie się sezon podlodowy. W związku z tym w sklepach jest duży wybór sprzętu do metod zimowych. Początkujący wędkarze mogą mieć problem, co wybrać. Przedstawiamy porady Piotra Stępniaka, wielokrotnego Mistrza Polski w Wędkarstwie Podlodowym oraz prezentujemy sprzęt zimowy dostępny w sklepach wędkarskich.Sample ImageWędka do mormyszki

Metoda najbardziej skuteczna. Jej dobre opanowanie daje praktycznie 100-procentową gwarancję sukcesu.
Wyróżniamy trzy modele wędeczek do mormyszki:

  • kanadyjka,
  • bałałajka,
  • ich modyfikacje.


Ze względu na potrzebę uzyskania odpowiedniej amplitudy pracy mormyszki długość wędki nie powinna przekraczać 20–25 cm. Ten wymiar koliduje jednak z Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb, który stanowi minimalną długość wędki w Polsce – 30 cm. Dlatego należy stosować przedłużacz zapewniający wydłużenie wędki do 30 cm.

Wędki typu kanadyjka i bałałajka są zaopatrzone w mały kołowrotek. Trzeba pamiętać, że:

  • sygnalizator brań (kiwak) nie wlicza się do długości wędki,
  • wędki do mormyszki muszą być całkowicie sztywne (tylko takimi wędkami nadamy mormyszce odpowiednią amplitudę drgań).Wędka spławikowa

Zasadniczo technikę spławikową stosuje się  do łowienia białorybu i niekiedy siei. Ze względu na potrzebę uzyskania dobrej amortyzacji podczas holu dużych ryb, której nie jest w stanie zapewnić nam nawet najlepsza żyłka i umiejętności manualne łowiącego, powinniśmy stosować wędki miękkie i bardzo miękkie.

Niekiedy stosuje się technikę spławik przelotowy z mormyszką, co wymaga użycia wędki z cofniętą przelotką. To umożliwia zamontowanie na szczytówce kiwaka.

Wędki z cofniętą przelotką cieszą się dużą popularnością. Widziałem je w ofercie wielu firm. Techniki łowienia takim zestawem umożliwiają zarówno aktywność, jak i pełne lenistwo przy herbacie.
Jest wiele wędek podlodowych (spławikowych) dostępnych na rynku. Najważniejsze, aby miały "ciepły" uchwyt, niechłonący wody, oraz długość optymalną do umiejętności wędkarza. (...)

Łowienie na błystkę

Wędki do tej techniki powinny mieć od około 1 m do 1,5 m długości. Powinny mieć na końcówce kolorowy, czytelny sygnalizator brań pokazujący delikatne przytrzymanie przynęty. Dłuższe wędki są potrzebne, gdy łowi się na stojąco z częstą zmianą miejsca w poszukiwaniu stada okoni. Taką wędką łatwiej też penetrować toń łowiska.

Dobór kołowrotka do łowienia pod lodem

Do technik zimowych wbrew pozorom nadaje się większość kołowrotków dostępnych na rynku. Ważne jest, żeby miały łożysko oporowe oraz płynnie działający, precyzyjny i niezawodny hamulec. Zasada podstawowa – im płycej łowimy, tym mniejszy i precyzyjniejszy kołowrotek z cieniutką żyłką powinniśmy stosować. Do głębokiego łowienia używam kołowrotków typu "match" z dużą szpulą i dużym przełożeniem."

Więcej porad Piotra Stępniaka oraz "Wędki i kołowrotki podlodowe" dostępne na rynku znajdziecie w "Wędkarskim Świecie" 1/2009 str. 92.

 

 

 

 

 
Prenumeratę realizujemy od dowolnego numeru zgodnie z życzeniem Zamawiającego.

Co miesiąc dla wszystkich prenumeratorów Prezenty!

Prenumerata