Portal Wędkarskiego Świata

został przygotowany z myślą o wędkarzach amatorach, jak i o profesjonalistach. Portal jest systematycznie aktualizowany oraz rozbudowywany. Oprócz nowoczesnego wędkarstwa, propagujemy zdrowy styl życia, ciekawe formy rekreacji.

 Aktualny numer WŚ

WŚ 03/2015

Odwiedza nas 43 gości oraz 0 użytkowników.

 

Plecionki spinningowe

Jeden z najważniejszych elementów zestawu. Od jakości i parametrów plecionki zależy komfort łowienia oraz skuteczny hol. Przez marnej jakości plecionkę możemy w jeden dzień stracić przynęty za kilkaset złotych i życiowy okaz. Dokonajmy więc właściwego wyboru, by łowienie plecionką przyniosło nam dużo zadowolenia i jak najmniej strat.Sample ImagePlecionki wędkarskie są wykonane z polietylenów o bardzo dużej masie cząsteczkowej. Na opakowaniach widnieje najczęściej nazwa Dyneema lub Spectra – to dwa włókna o podobnych właściwościach, często ze sobą łączone. Jak to zwykle bywa przy wdrażaniu nowoczesnych technologii, tak i rewolucja plecionkowa ma korzenie w przemyśle zbrojeniowym. W cywilu z dobrodziejstw spectry i dyneemy korzystają żeglarze i łucznicy, na linkach z dyneemy wiszą na ścianach skałkowcy, popularne są w rękawicach ochronnych używanych w zawodach, gdzie łatwo o przecięcia lub przekłucia – jak choćby w przemyśle mięsnym i gastronomii. (...)

Najważniejszą cechą odróżniającą plecionkę od żyłek monolitycznych jest kilkukrotnie mniejsza rozciągliwość. Mówi się wręcz, że plecionka nie ma żadnej rozciągliwości, co nie jest prawdą, ale faktycznie – w porównaniu z żyłką rozciągliwość plecionki jest minimalna. Zresztą wśród plecionek też spotykamy wyroby o mniejszej lub większej rozciągliwości.

Drugim ważnym parametrem jest duża wytrzymałość na zrywanie. Pomijając niestworzone rzeczy wypisywane na szpulkach, można przyjąć, że dobra plecionka ma taką wytrzymałość, jak żyłka o dwukrotnie większej średnicy. (...)

Plecionka jest dużo mniej odporna na przetarcie od żyłki. Toteż jej zastosowanie w łowiskach, w których może mieć kontakt z ostrymi lub szorstkimi skałami, muszlami itp., jest ograniczone. (...) Trzeba przyznać, że w zakresie jakości plecionek w ciągu ostatnich kilku lat krajowi producenci i importerzy nawiązali równorzędną walkę z wyrobami uznanych renomowanych firm światowych, takich jak choćby Power Pro i Berkley. Uważam, że obecnie nie mamy się czego wstydzić i że gwarantem dobrej jakości może być także plecionka polskiej firmy. (...)

Obecnie spinningiści mają olbrzymi wybór plecionek różniących się m.in. pływalnością, sztywnością, kolorem, gładkością i nasiąkliwością. Niektóre z tych parametrów wpływają na komfort i skuteczność łowienia, więc warto poświęcić im kilka słów. (...)

Ważną cechą jest sposób konfekcjonowania plecionki. W handlu zwykle spotykamy plecionki nawinięte na szpule 100-, 125-, 135-, 150-, 200-, 250-, 300- lub 1000-metrowe. (...)

Jak nawinąć plecionkę na kołowrotek ze szpuli fabrycznej, skoro podobnie jak w wypadku żyłek jest ona kanciasta i ma jakieś zupełnie niepotrzebne zaczepy uniemożliwiające spadanie zwojów plecionki ze szpuli. Ja to robię w zlewie. Zatykam korek, nalewam wodę do połowy pojemności umywalki, wrzucam szpulę z przywiązanym wcześniej końcem do podkładu i nawijam w ten sposób, że linka odwija się z obracającej się w wodzie szpulki. Dodatkowy plus tego sposobu to ciasny nawój na szpuli kołowrotka, co jest bardzo istotną zaletą zmniejszającą liczbę powstających często splątek. (...)

Czym powinna charakteryzować się dobra "Plecionka spinningowa"? Jak dobrać plecionkę do konkretnego typu łowienia oraz wiele innych cennych informacji dotyczących tego typu linek przedstawia Marek Szymański. Ponadto zestawienie plecionek dostępnych na polskim rynku.

 

 

 

 

 
Prenumeratę realizujemy od dowolnego numeru zgodnie z życzeniem Zamawiającego.

Co miesiąc dla wszystkich prenumeratorów Prezenty!

Prenumerata