Wędkarski Świat

Forum

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: włóczykij
Czw Sie 26, 2010 3:06 pm
Szczupak - spining
Autor Wiadomość
Krysia0-8
[Usunięty]

Wysłany: Czw Cze 29, 2006 6:43 pm   Szczupak - spining

Mam nadzieje że mi pomożecie, może sie ktos znajdzie na tym forum co łowi szczupaki na jeziorach nizinnych :D na jakie kolory je najlepiej łapać i jak prowadzić przynete. Ja jak narazie łowiłem na spining tylko sandacze i okonie.
Ostatnio zmieniony przez włóczykij Nie Cze 07, 2009 11:12 pm, w całości zmieniany 1 raz  

Przemek Szymański 
Stały forumowicz

Wysłany: Pią Cze 30, 2006 8:02 pm   Jak najlepiej lowic szczupaki w jeziorach nizinnych?

Witam.Mysle,ze w Polsce jest bez znaczenia czy lowimy na jeziorach usytuowanych na terenach nizinnych czy wyzynnych.U nas nie ma takiej znacznej roznicy wysokosci.Lowienie szczupakow w jeziorach to temat obszerny,bo typow jezior jest kilka.Ja lowie szczupaki w typowym jeziorku lesnym o powierzchni 6 ha.Dno zbiornika od brzegu opada dosc stromo w kierunku srodka zbirnika,zatrzymuje sie jednnak na 3-4 m.Jest,wiec to zbiornik plytki z silnie zarosnieta liniia brzegowa.Wlasnie brzeg(a zwlaszcza zarosniety spadek dna) tego jeziora jest najbardziej atrakcyjny.Moj sposob na tutejsze szczupaki jest schematyczny i prosty.Sprzet mam mocny ze wzgledu na warunki panujace w lowisku,a jesli chodzi o przynety to zadna rewelacja.Zebate lubie lowic na rippery mam wiec w pudelku 4 kolory rippera 6-7cm(przezroczysty z brokatem,perlowy,seledyn i zielen z brokatem).Przynete prowadze jak najwolniej,co chwila podnosze przynete i opuszczam w okolice dna(kladzenie jej na dnie jest wskazane).Tak powolne lowienie ulatwia grubsza zylka(dziala jak spadachron)i lekka glowka rippera.Pozdrawiam...

Polish Anglers Association

Krysia0-8
[Usunięty]

Wysłany: Pią Cze 30, 2006 8:32 pm   

Dziękuje ale prosze o więcej informacji bardzo bym był wdzięczny. A mam pytanko do Przemka S... :P Bo tu gdzie ja łowie to jezioro jest dosyc głębokie głębsze jak u pana i duzo większe a na jakom Panu najlepiej biora przynęte kolor?? I jaką żyłke mam stosować i jaka długoś stalki<przyponu stalowego>???
Pozdrawiam...

Przemek Szymański 
Stały forumowicz

Wysłany: Pią Cze 30, 2006 9:44 pm   Jak najlepiej lowic szczupaki w jeziorach nizinnych?

Hej.To Cie powinno zainteresowac...Drugie jezioro gdzie lowie szczupaki to jezioro typowo leszczowe.Brzeg w calej dlugosci porosniete jest trzcina i tatarakiem.Glebokosc max.tego jeziora to prawie 25 metrow.Male szczupaki mozna spotkac tuz przy trzcinowisku,duze natomiast wola glowny stok.Jest tutaj taka zaleznosc,ze zebate w dzien przebywaja na glebszej wodzie i gdy przychodzi wieczor udaja sie na stok i zeruja.Szczegolnie jest to widoczne latem,gdy jest upalnie i glosno nad woda.Ryba wtedy zaczyna zer troche pozniej,czasami nawet o...zmierzchu.W doborze zylki do lowienia kieruj sie warunkami na lowisku.Im ciezsze warunki(zaczepy) tym zestaw musi byc solidniejszy.Na moim jeziorze w zupelnosci wystarczy zylka o wytrzymalosci 5-6kg.Jesli chodzi o przypony to mnie wystarcza bezpieczna dlugosc 10-15 cm.Wedlug moich statystyk najwiecej zebatych na moich wodach zlowilem na perlowego rippera Mannsa.Pozdrawiam.

Krysia0-8
[Usunięty]

Wysłany: Sob Lip 01, 2006 7:22 am   

Tak tak tu jest to samo jezioro jest głebokie takie jak tam ale to jezioro tylko na brzegach cos rosnie ale sa porobione pomosty i ruźne stare łudki przytopione lub normalnie stoja ale ich nikt nie rusza i takie sa atrakcje w tym jeziorze!! Czy opłaca sie żucać daleko czy szukac pod tymi pomostami łudkami itp??? jedno jest takie miejsce co sa tam porośnięte tatarakiem... wogule trudno gdzies tam stanac bo brzegi sa trudne wsumien to same brzozy rosna czyli co mam robić?? Żucać w jezioro czy szukac jakiegos miejsca ale jakiego???

Krysia0-8
[Usunięty]

Wysłany: Sob Lip 01, 2006 1:08 pm   

A mi chodzi bardziej jak mam rzucać czy w dal czy raczej szukać miejsc jakiś. A na białego twistera to z jakimś brokatem czy bez???

rocky1990 
Stały forumowicz

Wysłany: Nie Lip 02, 2006 6:18 pm   

Szczupak przebywa najczęściej w przybrzeżnej roślinności, dlatego przynęty spinningowe najlepiej prowadzić wzdłuż brzegu. Co do przynęt to ja mam niezawodnego twistera 5 cm z pomarańczowym ogonkiem i seledynowym korpusem z brokatem :wink: .

Przemek Szymański 
Stały forumowicz

Wysłany: Pon Lip 03, 2006 10:24 am   Jak najlepiej lowic szczupaki w wodach nizinnych?

Hej.Sorry,ze tak dlugo czekales.jesli chodzi o takie uksztaltowanie lini brzegowej tego jeziora to stojac na brzegu nie masz innego wyjscia jak wachlarzowato oblawiac caly teren polowu.Pomosty i przystanie zwabiaja drobnice,a w slad za drobnica plyna oczywiscie drapiezniki.Z moich obserwacji wynika,ze szczupak w dzien przebywa jednak na glebszej wodzie i w czasie zeru udaje sie tam gdzie jest pokarm,czyli przewaznie pod brzeg.Ja osobiscie rzucalbym przynete na glebsza wode i sciagalbym ja powoli nie regularnym tempem przy dnie.Pozdrawiam.

marek1308 
Użytkownik forum

Wysłany: Czw Lip 06, 2006 12:06 pm   

Spróbuj założyć ripery . w kolorach:
1.niebieski grzbiet, biały spód i czerwone pod głową(policjant) relax 7cm
2.czerwony grzbiet i żółty spód relax 7cm
3.biały lub perłowy riper manns około 6cm.
Przynęte prowdz przy dnie w dość wolnym tępie od czasu do czasu do czasu ją podrywaj.

Przemek Szymański 
Stały forumowicz

Wysłany: Czw Lip 06, 2006 12:38 pm   Jak najlepiej lowic szczupaki w wodach nizinnych?

Witam.Nasuwa mi sie pewna refleksja.Pamietam jak ladnych kilka lat temu czytalem ksiazki o lowieniu zebatych.Autorzy tych publikacji podkreslali.ze jedyny sluszny ich zdaniem sposob prowadzenia przynety na szczupaki to"powolne jednostajne prowadzenie przynety bez jakichkolwiek zatrzyman,skokow czy poderwan".Ale czytajac to forum gdzie pisza wedkarze z calej Polski,ktorzy lowia na wodach od Tatr po sam Baltyk nasuwa mi sie stwierdzenie,ze to powolne jednostajne prowadzenie to MIT.Prawie kazdy z nas podrywa przynete przy polowie szczupakow.Ja tez tak robie,bo szczupak to lubi,lubi tez skoki po dnie,nie wiem dlaczego.Moze intryguje go zamieszanie na JEGO terenie??Jak myslicie??Pozdrawiam.

Krysia0-8
[Usunięty]

Wysłany: Pią Lip 07, 2006 8:42 am   

Dzieki że mi pomagacie piszcie jeszcze cos ciekawego niech to forum sie rozkręca!! Dzięki za informacje !! Udało mi sie złapac szczupaka wkońcu ale nie był z byt duży ale jest miał 65cm złapałem go na białego ripera... Dzięki wam ale jeszcze cos możecie napisać o prowadzeniu przynęty... i o kolorqach tak samo piszcie...

Przemek Szymański 
Stały forumowicz

Wysłany: Pią Lip 07, 2006 10:45 am   jak najlepiej lowic szczupaki,wszystko o...

Hej.Pytasz o sposob prowadzenia przynety...a moze opowiedz jak zlowiles tego szczupaka?Jak ty prowadziles przynete?Pozdrawiam.

Krysia0-8
[Usunięty]

Wysłany: Pią Lip 07, 2006 11:26 am   

Ja prowadziłem podbijajac dwa razy i wtedy sciągałem jak podbijam to sciagam w tym samym czasie i czekałem az opadnie na dno i znowu to samo...

Przemek Szymański 
Stały forumowicz

Wysłany: Pią Lip 07, 2006 1:34 pm   jak najlepiej lowic szczupaki,wszystko o...

Sam widzisz.Tak prowadzi przynete wielu spiningistow.Moj sposob prowadzenia przynety przy polowie zebatych nie ma definicji bo z kazdym rzutem staram sie cos urozmaicac.Poderwania i tempo prowadzenia przynety sa zawsze nieregularne.W jeziorach staram sie klasc przynete na dnie(jesli jest to mozliwe-zaczepy)na kilka,a nawet do 15-20sek.Lowiac na Wisle staram sie stukac przyneta o kamienie przy podstawie ostrogi lub opaski.Z moich obserwacji wynika,ze szczupak dosyc agresywnie reaguje na takie zachowanie przynety w lowisku.Pozdrawiam.

Czesław W. 
Stały forumowicz

Wysłany: Pią Lip 07, 2006 2:23 pm   

Witam.
Tu idąc śladem co niektórych powiedzieć powinienem: Przemku jestem tego samego zdania.
Nie jestem zwolennikiem gum,- to tak dla całkowitej jasności-, niemniej jednak bywa, że niema innego wyjścia i po gumkę sięgnąć należy. Wielu jak powiadasz ogranicza się do takiego prowadzenia zwłaszcza ludzi, którzy nadmierna wagę do informacji książkowych przykładają. Nie twierdzę, że sposób Krysia0-8 jest zły twierdzę, że jest mało efektywny, albo inaczej nie wykorzystuje „wrodzonych” cech gumy. Jedną z nich jest miękkość na tyle wielka, że pod wpływem ruchów wody i ona (guma) również cały czas pracuje. My tego raczej nie widzimy w mętnej wodzie ale postaw ( do Krysi mówię) ją w czystej wodzie rzeki a zobaczysz jakiego nabiera tempa. Już samo to bywa wystarczającym przyczynkiem do uderzenia. Ryba a szczupak chyba szczególnie nie przepada za czymś co już zna, a zna sposób prowadzenia jednostajny czy podobny do Krysinego, gdzie już kilkakrotnie został skłuty i to sobie zapamiętał. Nie gumę czy hak ale wibracje tak prowadzonej przynęty na jego linię boczną. Każde nieszablonowe, jak na przykład Przemka, prowadzenie zwiększa szanse.
A jak powiada jeden z lepszych na tym forum spinnermanów: Włóczykij
"dobry wędkarz to człowiek nieszablonowy, nie ulegający stereotypom"
Pozdrawiam.

Krysia0-8
[Usunięty]

Wysłany: Pią Lip 07, 2006 5:09 pm   

Dziękuje wam za wszystko ale moge tak prowadzic przynęte jak prowadze to dobra metoda czy nie a jak stukacie o dno przynętom??

Przemek Szymański 
Stały forumowicz

Wysłany: Sob Lip 08, 2006 11:30 am   jak najlepiej lowic szczupaki,wszystko o...

My nie mozemy Ci mowic czy lowisz zle czy dobrze,bo nie wiem,czy to mialoby sens.staramy sie opisac swoj sposob prowadzenia i dobor przynety,a to tylko od Ciebie juz bedzie zalezalo,, jak i na co bedziesz lowil szczupaki.Pamietaj,ze kazda woda jest inna i kazdej wody trzeba sie z osobna uczyc.A wiec zycze Ci polamania kija(na zebatym oczywiscie),oraz ciekawych spostrzezen z nad wod. p.s. Mam nadzieja,ze doswiadczeniami podzielisz sie na lamach forum.Pozdrawiam.

Przemek Szymański 
Stały forumowicz

Wysłany: Sob Lip 08, 2006 11:38 am   jak najlepiej lowic szczupaki,wszystko o...

O prowadzeniu przynety juz Ci pisalismy.Moje jest nieregularne(tak jak pisalem)Nie moge napisac z jaka czestotliwoscia robie skoki po dnie,jak czesto tylko lekko unosze nad dno.Kazdy metr prowadzenia przynety to inna historia.Pozdrawiam.

Krysia0-8
[Usunięty]

Wysłany: Sob Lip 08, 2006 2:50 pm   

podziele sie jusz sie dziele to co wiem i wiem ze to jest skuteczne to jusz opowiadam pomagam niech sie ucza od najlepszych to jest najwazniejsza sprawa...

Przemek Szymański 
Stały forumowicz

Wysłany: Wto Lip 11, 2006 12:47 am   jak najlepiej lowic szczupaki,wszystko o...

Krysia0-8....Jak mozemy Ci napisac to co wiemy??!! :evil: Zadaj MADRE pytanie to uzyskasz madra odpowiedz.A tak pozatym to jest forum,wiec czemu nie wymieniasz z formuowiczami doswiadczen tylko ciagle piszesz-PISZCIE WIECEJ!??

Rybak007 
Użytkownik forum

Wysłany: Pią Wrz 01, 2006 7:39 pm   Pytanko

Na jakiego koloru woblera ripera itp. można złapać szczupaka . Wiem że szczupaki bardzo lubią białe przynęty ale czy mogą brać na czerwone niebieskie i zielone :?: Niekturzy wędkarze łapią szczupaki tylko na Obrotówki ale czy to lepsza przynęta niż wobler :?: Prosze odpowiedzcie mi . :???:

Z uwagi na to, iż jest to Twój pierwszy post spowodowalem przeniesienie do wlaściwego tematu. Następne, pisane nie w temacie właściwym będą usuwane.
Ostatnio zmieniony przez Czesław W. Pią Wrz 01, 2006 8:44 pm, w całości zmieniany 2 razy  

Przemek Szymański 
Stały forumowicz

Wysłany: Pią Wrz 01, 2006 10:21 pm   Re: Pytanko

:razz: Rybak odpowiem Tobie bardzo krotko.Lowilem juz w zyciu szczupaki na wiele kolorow przynet i zadna nie jest pewniakiem.Zeby skutecznie lowic szczupaki metoda spiningowa musisz posiadac szeroki wachlarz przynet rozniacy sie nie tylko typem , ale i wielkoscia i kolorem.Takie to jest juz nasze wedkowanie , ze nie znasz regul i zasad.I to jest wlasnie piekne. :cool:

Andrzej Jemioł
Aktywny forumowicz

Wysłany: Sob Wrz 02, 2006 8:35 am   

Szczupak jak to na zboja pszystalo atkauje wszystkie rodzaje przynet, jak juz napisal Przemek niema regul. Pytasz czy moga brac naczerwone, a kto im tego zabroni? :grin: Moim zdaniem zmieniajac przynety trzeba glownie patrzec na ich rozna prace, chociaz przy takiej rybie jak szczupak ktury jest w duzej mierze wzrokowcem walory wizualne przynety tez sa wazne dlatego naprawde warto pokombinowac, nieznaczy to ze przynete masz zmieniac po 3-4 zutach w jednym miejscu, zeby stwierdzic ze przyneta niejest skuteczna warto wykonac nawet kilkadziesiat zutow w jednym miejscu, chyba ze jest to miejscowka kameralna w kturej mamy pewnosc ze jest ryba wtedy mozna nieco przyspieszyc eksperymebty. Szczegolnie czesto latem zdaza sie ze szczupaki biora na nieszczupakowe przynety, najczesciej sa to kleniowe woblerki do 5cm, a na nic wiekszego nawet niezwracaja uwagi... Trzeba kombinowac.

POZDRAWIAM!

Daniel 

Wysłany: Pon Wrz 04, 2006 11:20 pm   

Moim zdaniem szczupak jest rybą stosunkowo łatwą do złowienia.Jedyny problem stanowi zanik jego populacji w naszych wodach.Jest to napewno w znacznym stopniu spowodowane nadmiernym jego odłowem,także przez wędkarzy.Szczupaka można złowic na każdą przynętę.Myślę,że napewno można uzywać przynęt duzych.Bardzo dobre są woblery.Coraz wiecej wędkarzy łowi je na tzw.puchowce.Może warto na nie spróbować.Zachęcam do wypuszczania złowionych ryb tego gatunku,co napewno w przyszłości nam zaowocuje okazami.

Przemek Szymański 
Stały forumowicz

Wysłany: Sro Wrz 06, 2006 2:33 pm   

Bambo , szczupak z racji , ze jest typowym "krokodylem" naprawde jest prosty do zlowienia.No , ale , ze najczesciej zdarzaja sie sytuacje kiedy nie ma ochoty na papu to naprawde trzeba sie wysilic i podawac mu pod nos kilka roznych przynet , az sie skusi.Jedna z takich sytuacji opisalem w Sytuacjach Ekstremalnych.

Odpowiedz do tematu