Wędkarski Świat

Forum

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: włóczykij
Sro Sie 03, 2011 11:27 am
Jak wydzierżawić jezioro
Autor Wiadomość
Piotrasik69 
Użytkownik forum

Wysłany: Wto Lut 22, 2011 11:19 pm   Jak wydzierżawić jezioro

Mam takie pytanie jak w tytule. czy ktoś z Was orientuje się w jaki sposób można wydzierżawić jezioro? chodzi mi o jezioro Necko w Augustowie. Czy musi być zorganizowany przetarg na te jezioro czy jak? No i kolejne pytanie moje (gdyby koś mogł mi pomóc bym był niezmiernie wdzięczny :wink: ) do kogo to jezioro należy czy do PZW czy do RZGW Warszawa? Nie mogłem znaleźć informacji na ten temat w internecie więc liczę na Waszą pomoc :smile:

maniek72 
Stały forumowicz
Ostatni Kowboj Rzeczpospolitej

Wysłany: Sro Lut 23, 2011 10:00 am   Re: Jak wydzierżawić jezioro

Piotrasik69 napisał/a:
Mam takie pytanie jak w tytule. czy ktoś z Was orientuje się w jaki sposób można wydzierżawić jezioro? chodzi mi o jezioro Necko w Augustowie. Czy musi być zorganizowany przetarg na te jezioro czy jak? No i kolejne pytanie moje (gdyby koś mogł mi pomóc bym był niezmiernie wdzięczny :wink: ) do kogo to jezioro należy czy do PZW czy do RZGW Warszawa? Nie mogłem znaleźć informacji na ten temat w internecie więc liczę na Waszą pomoc :smile:

Przetarg musi być zawsze, jeżeli jezioro (ziemia) jest własnością skarbu państwa (chyba że obowiązuje prawo pierwszeństwa lub pierwokupu dla wcześniejszego dzierżawcy). Jeżeli jesteś zainteresowany to musisz doprowadzić do ogłoszenia przetargu, co wbrew pozorom czasami nie jest takie trudne, zalezy od tego kto jest właścicielem działki. Jak to sprawdzić??. proste; wchodzisz na "geoportal gov.pl" , potem w "mapy" powiekszasz, i wyskakuje Ci podział na działki i numery działek, bierzesz taki numer działki i idziesz do starostwa powiatowego, do działu "geodezja i kartografia" i grzecznie pytasz pani; czyja to jest działka na terenie takim i takim(tu ważna jest nazwa każdej dziury, tzn jeżeli jest np Pacanów Kolonia II, to masz tak zapytać) o numerze takim to, a takim. Proste :wink:

Killerek 
Użytkownik forum

Wysłany: Sro Lut 23, 2011 7:18 pm   

a jak wygląda sprawa kupna jeziora ??

Roseth 
Stały forumowicz

Wysłany: Sro Lut 23, 2011 7:37 pm   

Tylko co ma prawo pierwokupu (zresztą ten przepis KC juz nie obowiązuje) do dzierżawy? Prawo pierwszeństwa pojawia się w ustawie o gosp.nier.SP. Prawo pierwokupu obow.na gruncie ustawy o kształtowaniu ust.rolnego. Nie każda dzierżawa gruntu SP wymaga przetargu. Jeżeli grunt jest do"wydzierżawienia"to trzeba złożyć wniosek o dzierż.nier.stanow .własn. SP.

[ Dodano: Sro Lut 23, 2011 7:41 pm ]
Killerek napisał/a:
a jak wygląda sprawa kupna jeziora ??
Kupno jeziora to zakup gruntu "pod jeziorem", jest to normalny obrót nieruchomościami (stąd miedzy innymi konieczność zachowania formy aktu notarialnego przy tej czynności prawnej).

maniek72 
Stały forumowicz

Wysłany: Sro Lut 23, 2011 7:49 pm   

Roseth napisał/a:
Tylko co ma prawo pierwokupu

Normalnie, jeżeli dajmy na to to jezioro np ktoś już dzierżawił to na dalszą dzierżawę, lub sprzedaż ma prawo pierwokupu, i wtedy działka idzie bez przetargu po cenie wywoławczej, ale realnej (teoretycznie) i urzędowej. Innymi słowy, jeżeli np ARR chce sprzedac działke która ktoś wcześniej dzierżawił, to ten ktoś ma prawo kupić ją za cenę wywoławczą.
A swoją droga ostatnio poństwo o wiele chętniej sprzedaje niż dzierżawi.

keta
[Usunięty]

Wysłany: Sro Lut 23, 2011 8:03 pm   

Necko z tego co się orientuję należy do PZW Suwałki. PZW jest dzierżawcą zatem tak do końca do nich nie należy woda. Jezioro leży na szlaku Rospudy czyli jest klasyfikowane jako woda płynąca, idąc dalej należy do RZGW.

Teraz mam do Ciebie pytanie. Czy Twój problem jest czysto ciekawski czy realny?? Podejrzewam, że to pierwsze lecz mogę się mylić. Takie sprawy nie musisz załatwiać na forum, wystarczy się bardziej zakręcić przy temacie by dowiedzieć się o wiele więcej niż na jakimkolwiek forum czy stronie www.

Pozdrawiam

Roseth 
Stały forumowicz

Wysłany: Sro Lut 23, 2011 8:07 pm   

Trochę poza tematem, ale to państwo sprzedaje wszystko, co się da...A wszystkie agencje ARR,ANR,AMRRM to siedlisko przydupasów z partii z koniczynka w logo. A co do prawa pierwokupu,to obowiązuje tylko przy sprzedaży, jak sama nazwa wskazuje. Z kolei prawo pierwszeństwa to pojecie szersze, choć w prawie materialnym nie zdefiniowane. Wszystko-w przypadku dzierżawy- zależy jednak jakie są plany "podmiotu administrujacego", jesli ktoś nie chce wydzierżawiać to nic z tego nie będzie. Właściwy do spraw gosp.nier.SP jest zdaje się starosta. Jesli jezioro wspomniane należy do innego podmiotu, trzeba zgłosić się do niego i jemu objawić wolę bycia dzierżawcą.Jeśli po jego stronie też taką wolę wzbudzimy(tj.bycia wydzierżawiającym),to piszemy papier (choć nie ma wymogu formy pisemnej),podpisujemy, pijemy po lufie i tyle.//
Wody płynące należą do SP, a nie do RZGW i nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu, więc dyskusja nt dzierżawy jest bezprzedmiotowa.

maniek72 
Stały forumowicz

Wysłany: Sro Lut 23, 2011 8:31 pm   

Roseth napisał/a:
Wody płynące należą do SP, a nie do RZGW i nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu

Nie dokońca znam definicje wody płynącej, ale z całą pewnością w Polsce jeziora są do kupienia, osobiście znam przynajmniej trzech właścicieli jezior, przez które przepływaja rzeki więc wg Was sa niby nie do kupienia?? bzdura, zreszta sam też jestem właścicielem niewielkiej ilości "wód płynących.
A w kwestii pierwokupu, to miałem kiedyś, znaczy całkiem niedawno taką przygodę; wyczaiłem fajną działeczkę która była własnością SP, ale jeden koleś ją dzierżawił, i zgłosiłem chęć kupna jej, ale te łajzy z ARR oczywiście wystawili ją na sprzedaż tyle że z prawem pierwokupu dla dzierżawcy, dałbym za nia trzy razy tyle, a warta była pięć razy tyle, ale co z tego jak koleś który ją dzierżawił łyknął ja za "wywoławczą" i nikomu nawet nie dano szansy licytacji, czy to jest zdrowe dla Naszego Kraju??

keta
[Usunięty]

Wysłany: Sro Lut 23, 2011 8:40 pm   

Wody płynące nie podlegają dzierżawie?? Skąd takie informacje!? Nie zabieram słowa już w tej dyskusji bo każdy zaczyna mieć swoje zdanie widzę...

Pozdrawiam

maniek72 
Stały forumowicz

Wysłany: Sro Lut 23, 2011 8:48 pm   

Mi chodziło raczej o to że wody płynące (tzn jeziora do których wpadają i wypływają rzeki) są w Polsce w normalnym cywilno-prawnym obrocie, choć znam jeden przypadek że koles który kupił takie jeziorko (około 60ha) nie mógł jego ogrodzić, i nie mógł zabronić korzystania z niego obcym ludziom, tzn korzystania w sensie spacerów, pływania, itp. Łowić ryb bez wykupionego u niego zezwolenia tam nie wolno.

Roseth 
Stały forumowicz

Wysłany: Sro Lut 23, 2011 8:53 pm   

Zgodnie z ustawą Prawo wodne , wody powierzchniowe płynące, jak i grunty pokryte tymi wodami, w granicach linii brzegu stanową wyłączną i niezbywalną własność Skarbu Państwa. Do wód płynących zalicza się między innymi jeziora o stałym lub okresowym dopływie lub odpływie wód powierzchniowych płynących (tzw. jeziora przepływowe).
Są one niezbywalną własnością Skarbu Państwa, a jedyną formą odstąpienia uprawnień właścicielskich do tych wód jest wydzierżawianie obwodów rybackich w zakresie rybackiego korzystania z wód płynących na podstawie ustawy z 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym. Niezgodne jest zatem z ustawą Prawo wodne zawieranie umów dzierżawy wód płynących jezior i gruntów pod tymi wodami.//Tak przepisy, a jakie życie jest,każdy wie.

Łukasz G 
Użytkownik forum

Wysłany: Sro Lut 23, 2011 9:04 pm   

maniek72 napisał/a:
A w kwestii pierwokupu, to miałem kiedyś, znaczy całkiem niedawno taką przygodę; wyczaiłem fajną działeczkę która była własnością SP, ale jeden koleś ją dzierżawił, i zgłosiłem chęć kupna jej, ale te łajzy z ARR oczywiście wystawili ją na sprzedaż tyle że z prawem pierwokupu dla dzierżawcy, dałbym za nia trzy razy tyle, a warta była pięć razy tyle, ale co z tego jak koleś który ją dzierżawił łyknął ja za "wywoławczą" i nikomu nawet nie dano szansy licytacji, czy to jest zdrowe dla Naszego Kraju??

Maniuś nie wiem czy to jest normalne a moja historia z pierwokupem jest podobna :

dzierżawiłem grunt od gminy nad Bugiem prawie 20 lat-podpisana wieczysta dzierżawa na 99 lat
w pewnym momencie ustaliłem wartość "mojego" gruntu i obliczyłem ze wykup na własność będzie tańszy. Złożyłem podanie w gminie o zamianę dzierżawy na własność.
Gmina wystawiła ja na licytację publiczna /nawet w internecie obwieszczenie z gminy wisiało 3m-ce/ gdzie ja dzięki bogu miałem prawo pierwokupu.
przez prawie 20 lat działkę zagospodarowałem daczą uzbroiłem we wszystkie media.
Gmina wystawiła ją na przetarg nieograniczony za 7400zł :shock: 1200m2 z domem nad Bugiem :mrgreen:
Przecież to niebywała okazja dla takiego "Mańka" prawda??
mając prawo pierwokupu jakbym nie przystąpił do przetargu ktoś by miał prezencik

maniek72 
Stały forumowicz

Wysłany: Sro Lut 23, 2011 9:05 pm   

Roseth, nie znam się specjalnie na prawie, ale znam się na tyle żeby wiedzieć iż akt notarialny jest niepodważalnym dowodem własności, i wiem co można kupić, gdzie, monitoruje takie tranzakcje, a czasami nawet próbowałem brac w nich udział, niestety, za cienki jestem, ostatnie jezoro płynące jakie było sprzedane w tamtym roku to jezioro Zienkowskie w powiecie parczewskim, gmina Sosnowica, z pewnością możesz na goooglemap je obejrzeć, a i jak jestes bystry to sprwdzisz kto jest jego właścicielem. Kilka lat temu mój znajomy kupił jezioro w Wygoninie, też pewnie możesz sprawdzić, więc prosze nie mów mi że w Polsce czegos tam sie nie da kupić.

Roseth 
Stały forumowicz

Wysłany: Sro Lut 23, 2011 9:15 pm   

Art. 5. 1. Wody dzielą się na powierzchniowe i podziemne.
2. Wody, z wyjątkiem wód morza terytorialnego i morskich wód wewnętrznych, są wodami śródlądowymi.
3. Śródlądowe wody powierzchniowe dzielą się na:
1) płynące, do których zalicza się wody:
a) w ciekach naturalnych, kanałach oraz w źródłach, z których cieki biorą początek,
b) znajdujące się w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych o ciągłym bądź okresowym naturalnym dopływie lub odpływie wód powierzchniowych,
c) znajdujące się w sztucznych zbiornikach wodnych usytuowanych na wodach płynących;
2) stojące, do których zalicza się wody znajdujące się w jeziorach oraz innych naturalnych zbiornikach wodnych niezwiązanych bezpośrednio, w sposób naturalny, z powierzchniowymi wodami płynącymi.

Rozdział 2
Prawo własności wód
Art. 10. 1. Wody stanowią własność Skarbu Państwa, innych osób prawnych albo osób fizycznych.
1a. Wody morza terytorialnego, morskie wody wewnętrzne wraz z morskimi wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej, śródlądowe wody powierzchniowe płynące oraz wody podziemne stanowią własność Skarbu Państwa.
2. Wody stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego są wodami publicznymi.
3. Płynące wody publiczne nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie.

Prawo ma to do siebie, że od ogólnej zasady przewiduje mniej lub bardziej liczne wyjatki,w przypadku Prawa wodnego także. A czy te sprzedane jeziora były sklasyfikowane jako wody płynące?
Jeszcze jedno, akt notarialny nie jest dowodem własności...jest nim za to coś innego. Masz zadanie domowe:)
Luk _sde :"dzierżawiłem grunt od gminy nad Bugiem prawie 20 lat-podpisana wieczysta dzierżawa na 99 lat" masz chyba na myśli użytkowanie wieczyste, a to coś zupełnie innego, bo dzierżawa to prawo obligacyjne, a uzytkowanie (wieczyste)to kategoria prawa rzeczowego
Ostatnio zmieniony przez Roseth Sro Lut 23, 2011 9:24 pm, w całości zmieniany 1 raz  

maniek72 
Stały forumowicz

Wysłany: Sro Lut 23, 2011 9:20 pm   

Roseth napisał/a:
Prawo ma to do siebie, że od ogólnej zasady przewiduje mniej lub bardziej liczne wyjatki,w przypadku Prawa wodnego także. A czy te sprzedane jeziora były sklasyfikowane jako wody płynące?

Hehe, no właśnie, klasyfikaror to przeciez tylko człowiek, a i wyjątki też przecież są wszędzie :mrgreen:

Roseth 
Stały forumowicz

Wysłany: Sro Lut 23, 2011 9:31 pm   

Szczególnie w Polsce...A co do dowodu własności to jest nim wpis w ksiedze wieczystej (rękojmia wiary publiczej ksiąg wieczystych).

Pimpel 
Aktywny forumowicz

Wysłany: Czw Lut 24, 2011 9:12 am   

Roseth napisał/a:
Wody płynące należą do SP, a nie do RZGW i nie podlegają obrotowi cywilnoprawnemu, więc dyskusja nt dzierżawy jest bezprzedmiotowa.

Wcale nie tak dawno Bug był podzielony na odcinki, które dzierżawili i eksploatowali ludzie niekoniecznie mający o tym pojęcie. Wystarczyło mieć kasę, kawałek pychówki i mozna było legalnie siatami trałować rzekę. Wiem, bo znam jednego takiego dzierżawcę a i nie raz byłem świadkiem takiego trałowania (okolice Sławatycz).

maniek72 
Stały forumowicz

Wysłany: Czw Lut 24, 2011 10:36 am   

To inna bajka, Pimpel, dzierżawić to wszystko można, nam chodziło tu o sprzedaż. A co do dzierżawienia Bugu, to każdemu kto chciał swego czasu dzierżawilli co chciał i za niewielkie pieniądze, strasznie sie cieszę że teraz na granicznym Bugu rybactwo juz nie istnieje, to i ryb jest dużo i duzych.
Ps. Ja tez znam jednego exdzierżawce rzeki Bug, z okolic Włodawy, i uwielbiam słuchać jak opowiada jakie ryby łapali na Bugu wtedy, a łapał dużo i dużych, od tamtych czasów mineło kilkanaście lat, stąd tez wiem że takie ryby są tam znowu, i jeszcze więcej.

Pimpel 
Aktywny forumowicz

Wysłany: Czw Lut 24, 2011 10:57 am   

maniek72 napisał/a:
To inna bajka, Pimpel, dzierżawić to wszystko można, nam chodziło tu o sprzedaż.

Wam może i chodziło o sprzedaż, ale kolega wypowiedział się na temat dzierżawy wód płynących
Roseth napisał/a:

i stąd moje sprostowanie.
Widziałem niemal całą pychówkę ryb z jednej nocki, więc też mam jakieś wyobrażenie tego co w Bugu żyło. A to że większość narzeka że nie ma ryb wynika z tego, że nie potrafią sie do tych ryb dobrać, bo rzeka wyjątkowo trudna, ale nie na tyle by nie mozna było się do ryb dobrać. No i dobrać się a wyciągnąć spomiędzy czarnych dębów to też dwie różne sprawy :D

maniek72 
Stały forumowicz

Wysłany: Czw Lut 24, 2011 11:11 am   

Pimpel napisał/a:
Widziałem niemal całą pychówkę ryb z jednej nocki, więc też mam jakieś wyobrażenie tego co w Bugu żyło. A to że większość narzeka że nie ma ryb wynika z tego, że nie potrafią sie do tych ryb dobrać, bo rzeka wyjątkowo trudna, ale nie na tyle by nie mozna było się do ryb dobrać. No i dobrać się a wyciągnąć spomiędzy czarnych dębów to też dwie różne sprawy

Ja widzialem wiele takich pychówek, i widziałem 50kg sumy, a i opowieści się nasłuchałem róznych (zwłaszcza o metrowych sumach :mrgreen: ) > Masz racje Pimpel w tej chwili na granicznym Bugu jest mnóstwo pięknej ryby, ale nie jest prostą rzeczą ja złowić, no i dobrze :lol:
Troche nie na temat, ale;

piter pn 

Wysłany: Czw Lut 24, 2011 1:31 pm   

maniek72 napisał/a:
ostatnie jezoro płynące jakie było sprzedane w tamtym roku to jezioro Zienkowskie w powiecie parczewskim, gmina Sosnowica

No chyba jednak nie było sprzedane :)
W wykazie obwodów rybackich rzgw warszawa nadal figuruje a w zeszłym roku z tego co znalazłem był ogłoszony konkurs na oddanie w użytkowanie i do czasu rozstrzygnięcia konkursu zezwolenia na amatorski połów ryb wydawał rzgw warszawa

Łukasz G 
Użytkownik forum

Wysłany: Czw Lut 24, 2011 1:33 pm   

maniek72 napisał/a:
Masz racje Pimpel w tej chwili na granicznym Bugu jest mnóstwo pięknej ryby

zgodzicie się ze nie tylko na granicznym odcinku-ja to wiem z autopsji :)

maniek72 napisał/a:
ale nie jest prostą rzeczą ja złowić, no i dobrze :lol:

Pimpel napisał/a:
A to że większość narzeka że nie ma ryb wynika z tego, że nie potrafią sie do tych ryb dobrać, bo rzeka wyjątkowo trudna, ale nie na tyle by nie mozna było się do ryb dobrać. No i dobrać się a wyciągnąć spomiędzy czarnych dębów to też dwie różne sprawy :D

i to są święte słowa Panowie i niech wszelakie marudy je zapamiętają :)

maniek72 
Stały forumowicz

Wysłany: Czw Lut 24, 2011 1:47 pm   

piter pn napisał/a:
konkurs na oddanie w użytkowanie

A może było to "oddanie w użytkowanie wieczyste" ?? , bo to teraz tak sie ładnie nazywa, z tym że ja ni cholery nie potrafie tego odróżnić od sprzedaży :grin:
A tak poza tym to nie wiem piter pn,\ czy coś nie pokręciłeś, skąd tam Warszawa??, przecież to 300km, mało tego to jezioro od zawsze było dzierżawione przez rybaków, i raczej na wędkę nikt tam nie łowi, bo i co??

piter pn 

Wysłany: Czw Lut 24, 2011 2:53 pm   

maniek72 napisał/a:
piter pn,\ czy coś nie pokręciłeś, skąd tam Warszawa??, przecież to 300km,

co z tego że 300 km od Warszawy ale leży w dorzeczu środkowej Wisły a tym regionem wodnym zarządza rzgw Warszawa.

Zresztą twój Bug też jest we władaniu rzgw Warszawa :)

maniek72 
Stały forumowicz

Wysłany: Czw Lut 24, 2011 2:57 pm   

chyba jednak pomyliłeś jeziora :mrgreen:

Odpowiedz do tematu