Wędkarski Świat

Forum

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Artur
Pią Wrz 14, 2012 5:45 pm
Przypon strzałowy
Autor Wiadomość
Filip 
Użytkownik forum

Wysłany: Czw Lut 22, 2007 1:07 pm   Przypon strzałowy

Cześć Wam,

Czy ktos mógłby mi opisać przypon strzałowy do wędki surfcatingowej, chciałbym potrenować na zalewie zegrzyńskim.

Piotr P 
Stały forumowicz

Wysłany: Czw Lut 22, 2007 4:04 pm   

Witaj.

Przypon strzałowy robisz z dużo grubszej żyłki aniżeli żyłka główna.
Przeważnie dajesz go dwie długości wędziska, aby przy potężnych przeciążeniach jakie powstaja przy zarzucie nie urywac zestawów.

Pozdrawiam.

Filip 
Użytkownik forum

Wysłany: Wto Lut 27, 2007 3:24 pm   

Cześć,

dzięki, jednak mam jeszcze pytanie, w wędkarstwie gruntowym (myśle tu o karpiarzach) też jest stosowany przypon strzałowy do dalekich wyrzutów, czy to to samo? Pytam, bo łatwiej mi będzie znaleść gdzieś w książce lub czasopiśmie opis takiego przyponu.

Piotr P 
Stały forumowicz

Wysłany: Wto Lut 27, 2007 10:11 pm   

Witaj.

Karpiarze również stosują przypony strzałowe.
Zasada taka sama jak przy łowieniu z plaży.

Pzdr

samael 
Stały forumowicz
SURFCASTING

Wysłany: Pią Mar 02, 2007 12:48 pm   

witam sporo czytałem na temat tego własnie przyponu własnie tak jak piotr mówił długi na jakieś 10 metrów grubszod głównej zyłki o jakieś 2-3 srednice no i najwarzniejsze trzeba go uwiązac w specjalny sposub najlepszy jest wezeł zderzakowy jest bardzo dobry i napewno sie nie zerwie
zyłka gł 0,28-0,35
przypon 0,60-0,70
oczywiscie teraz mamy takie zyłki i plecionki ze możemy stosowac ciejsze zestawy o tej samej wytrzymałośc,

samael 
Stały forumowicz
SURFCASTING

Wysłany: Pon Mar 05, 2007 10:18 am   

Witaj Radwan
wiec tak powiem ci z doświadczenia ze przypon z hakiem najlepiej jest wiazać na żyłce o średnicy prawie takiej jak zyłka gł bo nie plącze sie. wsklepach sa gotowce ale ja nie stosóje kupnych ,robie sam.JESZCZE jedno ja do przyponu strzałowego daje przypon w ten sposub ,,,, główna żyłka -przypon strzałowy-kretlik-przypon o srednicy przyponu strzałowego ok 120cm-ołów. a na tym metrowym przyponie dopiero wiąze haczyki.

połamania kija.

DSC00359.JPG
Plik ściągnięto 26912 raz(y) 62,57 KB

DSC00356.JPG
Plik ściągnięto 26916 raz(y) 71,54 KB

Ostatnio zmieniony przez Artur Pon Mar 05, 2007 11:08 am, w całości zmieniany 1 raz  

samael 
Stały forumowicz
SURFCASTING

Wysłany: Wto Paź 09, 2007 10:58 am   

niech ktoś zarzuci jakieś ciekawe swoje zestawy . :mrgreen:

Panda 
Stały forumowicz

Wysłany: Wto Lis 27, 2007 5:09 pm   

Witam wszystkich po raz pierwszy.
na temat mojego zestawu :
Wedzisko morskie 4,2 c.w. 100-200 , kolowrotek Tica scepter 6000 o ile sie nie myle , zylka glowna od 0,18 do 0,22 z przyponem strzalowym konicznym dlogosc jego okolo 15 metrow z poczatkowa srednica podobna do linki glownej a z koncowo okolo 0,55 mm.
uzywam takze czegos w rodzaju agrafki aby moc zmieniac szybko w potzrebie olowie.
olowie uzywam w zaleznosci pod jakim ciezarem najlepiej pracuje kij w moim przypadku jest to 100- 150 g.
pozdrawiam

samael 
Stały forumowicz
SURFCASTING

Wysłany: Sro Gru 05, 2007 9:22 am   

cześć panda a nie przesadzasz z tą żyłką 1.8 mm troche jak dlamnie cieka . :???:

Panda 
Stały forumowicz

Wysłany: Sro Gru 05, 2007 11:26 pm   

pomysl sobie jaki odleglosci mozna osiagnac .
jak stosujes dobre wedzisko i masz niezly kolowrotek(hamulec) to dasz rade .
ale wszystko zalezy od Was
pozdrawiam

samael 
Stały forumowicz
SURFCASTING

Wysłany: Sob Gru 08, 2007 12:43 pm   

wiesz co ja łowie na fajny sprzęcik do tej metody może kołowrotek mam nie odpowiedni no ale wszystko zależy od finansów i co do sprzętu masz racje ..

Panda 
Stały forumowicz

Wysłany: Nie Gru 09, 2007 1:43 am   

Wita.
nie chodzilo mi o zasobnasc kieszeni chociaz nie da sie ukryc ze dobranie odpowiedniego sprzetu kosztuje. NIE ZAPONMIJ to Ty posylasz zestaw a nie Twoj sprzet.
Kiedy zaczynalem z surfcasting¨iem (nie bylo to az tak dawno) myslalem ze wszystko zalezy od miesni rak moze tez ale Panowie Technika Technika i jeszcze raz Technika.
Chodzi mi o odpowiednie naladowanie wedziska i puszczenie zestawu w odpowiednim momecie.
ja osobiscie nie mam kijka z Gorrrrrrnej polki , ale zalezy mi na jego wadze (oczywiscie przesadzac nie mozna z jego lekkoscia poniewaz kijek nasz poddany jest straszliwym przeciazenia) przelotki w ktore byl uzbrojony ostatni wymienilem na b.dobre poniewaz blank mnie zadowalal lecz uzbrojony byl w cos co firma nazwala przelotki.
podam przyklad kiedy moj kijek byl przezbrajany pozyczylem od znajomego jego "wedke" zaplacil za nia troche mniej niz ja za swoja ale jego to udreka dolnik jest grubosci sowitego trzonka od lopaty i waga zabija.
z perspektywy czasu wiem ze lepiej nie lowic 2 miesiace pozbierac pieniazki i kupic cos na co polowiemu dluzej i przyjemniej.
i na koniec jesli dobierzemy odpowiednio sprzecik to juz 50 % sukcesu .
panda z pozdrowieniami

samael 
Stały forumowicz
SURFCASTING

Wysłany: Nie Gru 09, 2007 8:55 pm   

no mam 2 kije 4,20 cieżar wyrzutu 270 g mikado wegiel i blankjak przy spiningu wiec nie taki wielki i gruby badyl :mrgreen:

marek0l 
Aktywny forumowicz
salmo trutta&surf

Wysłany: Sob Kwi 19, 2008 7:22 pm   

samael napisał/a:
cześć panda a nie przesadzasz z tą żyłką 1.8 mm troche jak dlamnie cieka . :???:

Witam kolegów.
Łowię z plaży kilka dobrych lat i uważam,że żyłka 0,18-0,22 mm to lekka przesada(chyba,że jest to plecionka).Nie wiem czy kolega stosuje ciężarki z wąsami,proszę spróbować wyrwać taki ciężarek z odległości 100 m na żyłce 0,18.Raz się uda,za drugim zestaw zostanie w morzu.
Na początku również uważałem,że delikatny zestaw to będą dłuższe rzuty,więcej brań ale szybko z niego zrezygnowałem.Teraz używam linki głównej 0,30mm plus przypon strzałowy 0,50-0,60 mm.Długość rzutu to kwestia techniki zarzucania zestawu,najlepszą i zarazem najtrudniejszą jest rzut wachadłowy.
Zestawy stosuję możliwie proste,bez udziwień,w morzu jak ryby biorą to biorą,gdy nie biorą to trzeba poczekać na brania.W Polsce,trudno zakupić elementy zestawu takie jak koraliki,boomy czy klipsy do zaczepiania przyponów.Kupuję w sklepach gotowe zestawy firm niemieckich i je przerabiam.Podstawowym zestawem na jaki łowię jest zestaw z dwoma bocznymi przyponami(żyłka 0,35-0,40mm haczyk 4-1),przy silnym wietrze jeden przypon.Można eksperymentować z długością przyponów i ich odległością od ciężarka.Zalecam stosowanie klipsów za które zaczepia się haczyki z przynętą,w czasie zarzucania przypony nie plączą się.
Pozdrawiam.

2%20Hook%20Clipped%20Up%20Rig%20using%20Relay%20Clip.gif
Plik ściągnięto 24731 raz(y) 15 KB

Panda 
Stały forumowicz

Wysłany: Nie Kwi 20, 2008 2:21 am   

Witam.
Kazdy lowi tak jak lubi mnie zawsze draznily zylki wieksze od 0,25 .
Polowy ciezarkami z wasami polecam w niesprzyjajacych warunkach swietnie napinaja zestaw i wysmienicie widac branie, wyrwanie go przeze mnie z nawet 150 metrow na takiej zyleczce nigny nie zakonczylo sie niepowodzeniem.
Normalnie uzywam zylek italianskiej firmy Trabucco osobisie polecam:
T force turnament tought
T force clear water
te sonie zamowilem i jeszcze na nia nie lowilem S force xps surf casting.
Co do rzutow wachadlowych stosowane sa glownie w wdkach z multiplikatorem (trudna do opanowania tecnika chyle czola za opanowanie tej tecniki).
ja stosuje techniki
*rzut z nad glowy
*rzut boczny
*rzut z pol obrotem
Pozostaje mi podszkolic :
*wlasnie wachadlowy ale to jak sie dorobie wedziska z multi
*rzut od tylu
jak moj Poprzednik pisal liczy sie technika i tyle wiec cwiczyc cwiczyc i jeszcze raz ......
Pozdrawiam i ciesze sie ze mamy juz kolejnego SurfcastingOWCA

samael 
Stały forumowicz
SURFCASTING

Wysłany: Nie Kwi 20, 2008 9:50 am   

Zalecam stosowanie klipsów za które zaczepia się haczyki z przynętą,w czasie zarzucania przypony nie plączą się.

bardzo ciekaw widziałem już te tipsy ale u nas to raczej nie kupisz czegoś takiego a szkoda mam nadzieje ze za jakiś czas będzie więcej sprzętu morskiego,a co dołowienia i grubości żyłek mam na kołowrotku 30 stkę a na strzałowy mam 3,40 ale o wytrzymałości 25.kg i nie boje sie o urwanie ,a ciężarki to stosuje tak jak ty nawet na mniejszą fale zakładam z wąsami bo są wygodne i fajnie trzymają sie dna.....PANDA odezwij sie na gg

A Panda powiedz coś o twoim przyponie no jak wiążesz do głównej żyłki ,węzeł jaki?? :mrgreen:

Panda 
Stały forumowicz

Wysłany: Nie Kwi 20, 2008 1:27 pm   

witam stosuje takie

sangre.jpg
Plik ściągnięto 21165 raz(y) 14,2 KB

Panda 
Stały forumowicz

Wysłany: Nie Kwi 20, 2008 1:28 pm   

:evil:

unidoble.jpg
Plik ściągnięto 21161 raz(y) 17,5 KB

marek0l 
Aktywny forumowicz
salmo trutta&surf

Wysłany: Nie Kwi 20, 2008 5:22 pm   

Klipsy można również wykonać we własnym zakresie z kawałka drutu nierdzewnego o srednicy 0,8 mm i rurki silikonowej lub nawet izolacji z przewodu elektrycznego.
To jest naprawdę bardzo pożyteczny element zestawu,eliminuje prawie całkowicie oplątania przyponów.Początkowo podchodziłem do tego "z pewną taką nieśmiałością",obawiałem się,że będzie to zwiększało ilość czepiających się wodorostów czy glonów, ale szybko przekonałem się na tak.

samael 
Stały forumowicz
SURFCASTING

Wysłany: Wto Kwi 29, 2008 2:14 pm   

marek świetnie możesz fotę dodac jak to zrobic?

:mrgreen: :mrgreen:

marek0l 
Aktywny forumowicz
salmo trutta&surf

Wysłany: Sro Kwi 30, 2008 2:06 pm   

Wygląda to tak:

klipsy.jpg
Plik ściągnięto 21139 raz(y) 9,84 KB

samael 
Stały forumowicz
SURFCASTING

Wysłany: Sro Kwi 30, 2008 2:48 pm   

heheh no ok a podpowiedz jeszcze jak to przymocowac do żyłki??? :mrgreen:

marek0l 
Aktywny forumowicz
salmo trutta&surf

Wysłany: Czw Maj 01, 2008 2:51 pm   

Tak jak mocuje się np spławiki.
W literaturze dot.surfcastingu i oczywiście internecie można znaźć kilkadziesiąt różnych zestawów.Osobiście nie lubię komplikować sobie życia i stosuję prosty zestaw w dwóch odmianach:
*dwa przypony na spokojne i umiarkowane fale i wiatr
*jeden przypon na warunki trudne.
Przypon strzałowy kończę mocnym krętlikiem z agrafką,umożliwia to szybką wymianę zestawu.Jak wspominałem wcześniej zestawy robię samodzielnie,używając elementów z kupowanych zestawów niemieckich,które w formie dostępnej w handlu zupełnie mi nie odpowiadają.Rażą mnie węzły blokujące przypony,zastępuję je węzłami przesuwanymi po żyłce,takimi jak blokuje się spławik w odległościówce,można tez użyć odpowiednio dużych stoperów gumowych.Pomiędzy stoperami są koraliki,a pomiędzy koralikami krętlik do którego przymocowuję przypon.Stopery,koraliki i krętliki nanizane są na żyłkę długości ok.120 cm,której moc jest równa mocy przyponu strzałowego.Na dole zestawu przywiązuję mocny krętlik z agrafką do przypinania ciężarka,na górze krętlik za który przypinam zestaw do przyponu strzałowego.
Klipsy można zamocować pod krętlikami do których przywiązane są przypony,lub nad krętlikami,sądzę że to sprawa gustu.Ważne aby odległość klipsa od krętlika z przyponem była równa długości przyponu.Po założeniu haczyków na klipsy ciężarek naciąga cały zestaw,podczas uderzenia o wodę zestaw wiotczeje i haczyki wypinają się z klipsów.
Nie mogę narazie wrzucić schematu na rysunku.

Panda 
Stały forumowicz

Wysłany: Pią Maj 02, 2008 1:01 am   

czyli tak jak ja!!!!
Marek opisal to w sposob bardzo ladny!!!
pozdrawiam

samael 
Stały forumowicz
SURFCASTING

Wysłany: Pią Maj 02, 2008 11:57 am   

Widzę ze jednak jak na tak słabo rozwiniętą metodę w Polsce to mamy troszkę wiedzy na ten temat ,ja stosuje tak jak wy te same zestawy sam robie tak jak kolega .nie wiąże jednak węzłów ale stopery to dobre rozwiązanie ..a powiedz czy na przypony przy haku dodajesz np koralik ,chodzi o połów fladry :razz:

Odpowiedz do tematu